Erin Brockovich - negocjatorka

Erin Brockovich – negocjatorka

Kobiety a negocjacje

Znany pewnie większości z nas amerykański film fabularny z 2000 roku, w reżyserii Stevena Soderbergha pt. ‘Erin Brockovich’ to nie fikcja, tylko znakomity przykład negocjacyjny. Dziś garść rozważań w temacie: Erin Brockovich – negocjatorka

 

Erin Brockovich – negocjatorka

Zapewne większość kojarzy Erin Brockovich z oskarowym filmem, w którym główną rolę zagrała Julia Roberts. Otrzymała zresztą za nią Nagrodę Amerykańskiej Akademii Filmowej. Scenariusz filmu opaty był na prawdziwych zdarzeniach mających miejsce kilka lat wcześniej w Kalifornii (USA).

 

Erin Brockovich – historia

Erin Brockovich samotna matka trójki dzieci była ofiarą wypadku samochodowego. Próbując dochodzić roszczeń związanych z wypadkiem, poznała adwokatów z kancelarii Masry & Vititoe. Została przez nich zatrudniona w charakterze pomocy biurowej. Pracując tam, zainteresowała się oskarżeniami o zatruwanie środowiska, jakie kierowano przeciwko firmie Pacific Gas and Electric. A dokładnie przeciwko Hinkley Compressor Station, czyli zakładowi należącemu do ww. koncernu.

Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Brockovich udało się zgromadzić 600 mieszkańców Hinkley i wystosować wspólny pozew przeciwko gigantowi. Udowodniono że substancja zwana ‘chromium 6’ jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia i przyczyniała się do rozwoju wielu chorób, w tym raka.

Kancelarii Masry & Vititoe udało się wygrać sprawę. Był to nadzwyczajny proces zakończony uzyskaniem dla ofiar najwyższego w historii USA odszkodowania związane z zatruciem środowiska (333 mln USD).

 

Jest to typowy przykład budowania swojej pozycji negocjacyjnej poprzez budowanie szerokiej koalicji i poprzez gromadzenie masowego poparcia dla siebie, czy swojej sprawy. Jest to też potwierdzenie, że wygrana z gigantem jest możliwa, nawet jeśli w początkowej fazie procesu nie ma praktycznie najmniejszych ku temu przesłanek.

 

Erin Brockovich – obecnie

Erin Brockovich jest dzisiaj popularną aktywistką na rzecz ochrony środowiska oraz rzecznikiem konsumentów. Pomimo braku wykształcenia prawniczego pracuje jako doradca kancelarii prawnych.

 

Erin Brockovich – film

Jeśli zaś chodzi o sam film, to jest on pełen bardzo ciekawych scen negocjacyjnych, do których należą choćby:

  • negocjacje wynagrodzenia – scena w domu, kiedy Erin negocjuje ze swoim szefem powrót do pracy
  • metody wywierania wpływu – Rada Miasta Hinkley, kiedy adwokat Edward Marsy przekonuje społeczność do wybrania sądu polubownego zamiast standardowej procedury
  • negocjacje wewnętrzne – burzliwa dyskusja Erin i Edwarda, kiedy to ustalają jak dalej kontynuować prowadzenie sprawy
  • negocjacje biznesowe – spotkanie z prawnikami reprezentującymi firmę Pacific Gas and Electric

 

Może Cię zainteresować:

o znaczeniu negocjacji w historii USA

 

 

Dodaj komentarz