Składanie kilku ofert jednocześnie

Negocjacje w biznesie, Techniki negocjacji

Składanie kilku ofert jednocześnie, czy ma sens?

W negocjacjach jest strategia polegająca na składaniu równocześnie więcej niż jednej oferty. Jej celem jest głównie pozyskanie informacji. Warto zatem przygotować sobie dwie oferty, z naszej strony równorzędne, natomiast niosące inną wartość dla naszych partnerów negocjacyjnych.

Negocjując wyłączność na sprzedaż naszego mieszkania z biurem nieruchomości warto np. pożonglować wysokością prowizji oraz długością trwania umowy. Agent oczywiście będzie chciał, by umowa była jak najdłuższa, a prowizja jak najwyższa. My zaś możemy zaproponować:

  • 2% prowizji przy 6 miesięcznym kontrakcie
  • 2,5% prowizji przy kontrakcie 3 miesięcznym

Zakładam, że z naszego punktu widzenia obie opcje są akceptowalne. Jednak dla agenta, zapewne jedna będzie bardziej interesująca. Dowiemy się wówczas, czy biuro nieruchomości bardziej waży sobie długość przywiązania nas ofertą wyłącznościową, czy też wysokość prowizji jaką mają nadzieję uzyskać.

Oczywiście zdarzyć się może, że druga strona odrzuci obie nasze oferty stwierdzając, że żadna z nich nie jest interesująca. Wówczas możemy zapytać, która jest bliższa jej oczekiwaniom i nad którą wersją powinniśmy popracować. Wtedy też zbieramy jakieś informacje i zbudujemy wiedzę o partnerze.

W specjalistycznej nomenklaturze angielskiej nazywa się to multiple offers strategy.

 

 

Dodaj komentarz