Sposoby zadawania pytań

Sposoby zadawania pytań

Aspekty psychologiczne

Mamy już sporo informacji dotyczących rodzajów pytań. Mamy przykłady dla różnych typów pytań. Pozostaje zatem uwrażliwienie na kwestię pt. sposoby zadawania pytań.

Sposoby zadawania pytań

w celu usprawnienia procesu komunikacji

Poprzedni wpis dotyczył rożnych rodzajów pytań, teraz trochę o sposobie pytania.

Każde pytanie można zadać na kilka sposobów, np.:

  • wariant 1. Ja jadę do Warszawy, a pan dokąd jedzie?
  • wariant 2. Dokąd Pan jedzie, bo ja jadę do Warszawy?

Badania pokazują, że te dwa zadawałoby się identyczne niemal pytania będą inaczej odebrane przez słuchacza.

Pytanie w wariancie drugim będzie lepiej słyszalne. Kiedy najpierw pytamy kogoś o jego decyzję, pokazujemy tym samym że jest dla nas ważny. Rozmówca taki będzie bardziej otwarty na to co do niego mówimy, będzie bardziej skłonny by nas wysłuchać.

  • wariant 3. To nie fair!
  • wariant 4. Czy myśli pan, że to jest fair?

W tym przypadku mamy reakcję na coś, co wydaje nam się niesprawiedliwe. Możemy użyć wykrzyknienia, by wyrazić nasz sprzeciw, dać jasno do zrozumienia że nie akceptujemy takiego rozwiązania i przy okazji zamknąć sobie możliwość negocjowania.

Możemy też umiejętnie zadać pytanie i poprosić oponenta, by pokazał nam swój stosunek do zagadnienia. Jest to sposób mniej ofensywny, dający drugiej stronie możliwość wytłumaczenia się i nie blokujący dalszych rozmów.

Pytania powinny być:

  • krótkie, jasne i zwięzłe, tak żeby zapytamy nie miał problemów z ich zrozumieniem, ani też ze znalezieniem na nie odpowiedzi,
  • otwarte, bowiem odpowiedź w stylu “tak” / “nie” nie przyniesie nam wielu dodatkowych informacji,
  • nakierowane na odczytanie emocji zapytanego, nie mówimy tu rzecz jasna o sprowokowaniu drugiej strony do złości  czy agresji, bardziej o umiejętnym pokierowaniu wypowiedzi, w której nasz oponent ujawni swój stosunek, swoje nastawienie do omawianej kwestii / tematu.

Może Cię zainteresuje:

rodzaje pytań

rodzaje pytań z przykładami