Instynkt w negocjacjach

Instynkt w negocjacjach

Aspekty psychologiczne, Negocjacje w praktyce

Instynkt to wrodzona zdolność wykonywania pewnych czynności mniej lub bardziej skomplikowanych, swoistych dla danego gatunku i ważnych  dla jego funkcjonowania i przetrwania. W języku potocznym instynkt kojarzony jest z intuicją i wszelkimi zachowaniami, które nie są wynikiem racjonalnego i świadomego namysłu. Intuicja to z kolei przekonania pojawiające się bezpośrednio, niebędące świadomym rozumowaniem. Dziś wpis pt. Instynkt w negocjacjach

Instynkt w negocjacjach

Temat intuicji jest kompleksowym zagadnieniem rozpatrywanym na płaszczyźnie wielu dyscyplin naukowych, takich jak: psychologia, filozofia, zarządzanie, pedagogika, czy medycyna.

Intuicja, czy instynkt zwany wyczuciem czy szóstym zmysłem pomaga negocjatorom:

– słyszeć to, co nie zostało powiedziane

– czytać pomiędzy wierszami

– wyczuwać fałsz w wypowiedziach / deklaracjach drugiej strony

– uodpornić się na próby kokietowania

-być niewrażliwym na próby szantażu.

Instynkt zazwyczaj bierze się z wiedzy i doświadczenia. Powinien być jednak połączony z odrobiną refleksji.

Negocjator ocenia swoich partnerów, jak każdy inny człowiek po wyglądzie, wyrazie twarzy, sposobie poruszania się, pierwszych wypowiedzianych słowach (tu przypomina się Reguła 4 x 20).

Jednak wprawny negocjator weryfikuje tę swoją wstępną ocenę dzięki wnikliwej obserwacji zachowań i wypowiedzi drugiej strony. Do tego dokłada wiedzę (dane miękkie i twarde) jaką pozyskał na etapie przygotownia. Dopiero weryfikacja wszystkich powyższych informacji i domieszka intuicji pozwala podjąć dobą decyzję.

Może Cię zainteresować:

błędy poznawcze / uprzedzenia