Psychopaci w negocjacjach

Aspekty psychologiczne w negocjacjach

Psychopaci w negocjacjach

Negocjowanie z psychopatą jest bardzo skomplikowanym zadaniem, ponieważ psychopata ma zespół cech, które czynią z niego bardzo trudnego partnera.

Psychopaci dość łatwo wzbudzają zaufanie i posiadają niemalże patologiczną zdolność do bezkarnego kłamania. Są nieobarczeni lękami społecznymi, obawą przed wykryciem, wyrzutami sumienia, poczuciem winy czy empatią. Potrafią opowiadać w sposób bardzo wiarygodny, twórczy i zabawny, tak że instynktownie im się ufa.

Osoby psychopatyczne mają zadziwiającą umiejętność uchylania się od odpowiedzialności i traktowania innych czysto instrumentalnie. Liczy się dla nich tu i teraz, a relacje z ludźmi nawiązują tylko jeśli w jakiś sposób jest to dla nich korzystne.

Mają też niesamowitą zdolność manipulacji, są z natury wnikliwymi obserwatorami i mają intuicyjne wyczucie słabych punktów innych ludzi.

Są wytrawnymi manipulantami, co bardzo się przydaje zarówno w negocjacjach jak i w funkcjonowaniu w otoczeniu biznesowym czy prywatnym.

 

Na podstawie książki „Węże w garniturach. Gdy psychopaci idą do pracy” Paula Babiaka i Roberta D. Hare.

2 comments

 • W którym miejscu tego tekstu jest opis „negocjowania z psychopatami” ?
  Powieść kończy się już na samym początku po charakterystyce postaci przecie…
  -> poradnik negocjatora 😀
  -> kompendium wiedzy o negocjacjach 😀

  „nie wiem ale się wypowiem” 😀 czyli poradnik „.nowoczesnego” blogera, hi hi 😀

  • Dzień dobry, przeczytałam Pani uwagi, przeczytałam wpis… i trudno odmówić Pani racji. Rzeczywiście tytuł nie jest do końca adekwatny, bo znakomitą część wpisu zajmuje „charakterystyka postaci” a nie opis procesu. Tu zatem mea culpa. Tytuł został zmieniony. Z drugiej jednak strony pozwolę sobie na słowo komentarza do moich kompetencji i roli. Otóż nie jestem blogerem, a http://www.poradniknegocjatora.pl, to nie jest blog. To jest moja strona hobbystyczna, na której zamieszczam pewne interesujące wg mnie tematy, sygnalizuję pewne (znowu interesujące mnie) kwestie, archiwizuję pewną wiedzę w formie mocno ograniczonej. Nie sposób bowiem pisać dysertacji na każdy temat, ani też kopiować stron podręczników, którymi się posiłkuję (pamiętając o podaniu źródła). Nie jestem blogerem i pewnie nigdy dobrym blogerem nie będę, jestem jednak praktykiem, który … wie o czym pisze. Dziękuję za uwagi i pozdrawiam Panią serdecznie, Ewa Szejner

Dodaj komentarz