
Zasady negocjacji c.d.
Zasady negocjacji.
Obok wspomnianych dużo wcześniej głównych zasad negocjacji można pokusić się o wyróżnienie dodatkowych zasad, którymi powinniśmy się kierować przy negocjowaniu:
-
zdobądź jak najwięcej informacji
-
bierz pod uwagę również interes drugiej strony
-
poszukuj alternatyw i nowych rozwiązań
-
przejmuj inicjatywę
-
nie zniechęcaj się zablokowaniem rozmów / impasem
re.1.
Zadanie polegające na zdobyciu maksymalnej ilości informacji dotyczy zarówno etapu przygotowań jak i negocjacji właściwych. W fazie przygotowań głównie zbierany i analizujemy dane. Podczas spotkań natomiast gromadzimy informacje zadając pytania i obserwująca naszych partnerów negocjacyjnych.
re.2.
Każdy negocjator powinien przede wszystkich dążyć do realizacji swoich celów. Jednak niezbędna jest także świadomość potrzeb / interesów drugiej strony. Musimy ją mieć chociażby po to by pozwolić naszym oponentom odejść „z twarzą” od stołu negocjacyjnego.
re.3.
Poszukiwanie alternatyw i wspólne wypracowanie nowych rozwiązań to nie tylko próba zadowolenia drugiej strony, ale przede wszystkim praca nad zwielokrotnieniem naszych korzyści.
re.4.
Przejęcie inicjatywy podczas rozmów paradoksalnie nie jest równoznaczne z ich prowadzeniem w powszechnym rozumieniu – ja mówię, oni mnie słuchają. Wprawny negocjator będzie raczej mało wylewny, ale dzięki dobrze skonstruowanym pytaniom, zręcznemu doborowi tematów i kontroli nad agendą, będzie prowadził swoich oponentów do celu, jaki sam wyznaczył.
re.5.
Rozdźwięk interesów, trudności, niesnaski, impas a nawet zerwanie rozmów to typowe elementy procesu negocjacyjnego. Należy się przygotować na takie ewentualności i pogodzić się z ich obecnością. Nie należy za to się nimi przejmować.