Aukcje angielskie holenderskie japońskie

Aukcje angielskie holenderskie japońskie

Podstawowe pojęcia negocjacji

Większość z nas widziała aukcje w filmie. Te najbardziej widowiskowe to aukcje angielskie, podczas których prowadzący aukcję (Aukcjoner) z prędkością karabinu maszynowego wykrzykuje ceny i od czasu do czasu uderza młoteczkiem. Na widowni siedzi zazwyczaj grupa inwestorów i koneserów sztuki, którzy gotowi są wydać gigantyczne pieniądze na jakich eksponat. Dziś tematem są aukcje: angielskie holenderskie japońskie.

AUKCJE ANGIELSKIE HOLENDERSKIE JAPOŃSKIE

(ENGLISH, DUTCH, JAPANESE AUCTIONS)

Aukcje angielskie / English Auction

Aukcja angielska to otwarty typ licytacji, podczas której uczestnicy zgłaszają coraz wyższe kwoty, aż do chwili, a raczej aż do kwoty, której już nikt z licytujących nie chce przebić. Jest to najbardziej typowy rodzaj aukcji, gdzie cena zaczyna się od niskiej, a następnie rośnie.

Aukcje angielskie prowadzi tzw. Aukcjoner, który rozpoczyna licytację podając cenę wywoławczą i decyduje o wysokości kolejnych postąpień.

W aukcji uczestniczą licytujący, którzy potwierdzają kolejne, wyższe kwoty poprzez podniesienie ręki lub tzw. lizaka. Lizak to taka tabliczka z numerem licytacyjnym przypisana licytującemu.

Typowe przykłady English Auction przeprowadzają cyklicznie słynne domy aukcyjne Christie’s czy Sotheby’s.

Aukcje holenderskie / Dutch Auction

Aukcja holenderska to aukcja, w której cena licytowanego przedmiotu jest obniżana aż do momentu uzyskania oferty.

Pierwsza złożona oferta jest ofertą wygrywającą i skutkującą sprzedażą, oczywiście przy założeniu, że cena jest wyższa od zaznaczonej ceny minimalnej.

Tutaj zatem, w przeciwieństwie do typowych aukcji, zaczynamy od najwyższego, czyli najgorszego z  punktu widzenia kupującego pułapu.

Najlepszy przykład aukcji holenderskiej to aukcje kwiatowe w Aalsmeer – mieście w północnej Holandii słynnym jako centrum hodowli i handlu kwiatami, gdzie zlokalizowana jest największa giełda kwiatowa na świecie.

 

Aukcje japońskie / Japanese Auction

Aukcja japońska to dynamiczny format aukcji.

Rozpoczyna się od wyświetlenia ceny początkowej (zazwyczaj bardzo niskiej). Cena ta rośnie w sposób ciągły, ale powoli tzn. przyrasta o małą wartość.

Zainteresowany kupnem jest na tzw. arenie aukcyjnej. Jeśli wyświetlona cena jest dla niego za wysoka, opuszcza aukcję.

Tym sposobem w końcu pozostaje jeden gotowy dać najwyższą cenę Kupujący. On wygrywa aukcję i płaci wyświetloną cenę.

Chcesz wiedzieć więcej? Kup książkę!zajrzyj do sklepu

 

Może Cię zainteresować:

e-bidding & e-auctions