Polskie Radio Czwórka, audycja „Czat Czwórki”, wywiad w dniu 31.01.2017

Media

Wywiad radiowy

https://www.polskieradio.pl/Czemu-kobiety-zarabiaja-mniej

Luka płacowa. Czemu kobiety zarabiają mniej?

Statystyki pokazują, że luka płacowa w zarobkach kobiet i mężczyzn sięga w Polsce blisko 20 proc, a dysproporcje w wynagrodzeniach widoczne są na wszystkich szczeblach kariery i niezależne od wielkości przedsiębiorstwa. W Polsce mężczyźni zarabiają średnio 1000 złotych więcej niż kobiety.

Eksperci wskazują, że przyczyną luki płacowej w zarobkach kobiet i mężczyzn mogą być nie tylko wybory odnośnie wykształcenia i ścieżki zawodowej, ale także stereotypy oraz przerwy w pracy spowodowane urlopami macierzyńskimi i życiem rodzinnym. – Statystyki mogą być naszym przyjacielem lub wrogiem, ogólnie jednak zarobki pokazują, że luka istnieje – mówił w Czwórce ekspert rynku pracy Maciej Bąk. – Kobiety w Polsce są lepiej wykształcone niż mężczyźni. Są różne metodologie sprawdzania dysproporcji płacowych. Jeśli weźmiemy pod uwagę wykształcenie, to nierówności te rosną jeszcze bardziej – argumentował psycholog biznesu Kacper Osiecki.

Ewa Szejner W zwalczaniu nierówności na rynku pracy ze względu na płeć, chodzi przede wszystkim o pozbycie się złych i przedawnionych przyzwyczajeń oraz norm społecznych, które nam mówią: kobiety do kuchni, a mężczyźni do traktorów

Inną istotną kwestią w nierównościach na rynku pracy ze względu na płeć są uwarunkowane kulturowo kompetencje negocjacyjne. – Gotowość kobiet do akceptacji proponowanego wynagrodzenia jest ogromna. Kobiety podejmują ryzyko znacznie rzadziej niż mężczyźni – wyjaśniała negocjatorka biznesowa Ewa Szejner. Badania przeprowadzone na ten temat w Stanach Zjednoczonych pokazują, że w przypadku pierwszej pensji negocjuje aż 57 procent mężczyzn, a jedynie 7 procent kobiet.

Jak zatem pozbyć się nierównego traktowania kobiet i mężczyzn na rynku pracy? Czy rozwiązaniem tego problemu jest wprowadzenie parytetu? A może potrzebne są zmiany w edukacji i walka ze stereotypami? Między innymi na te pytania próbowaliśmy odpowiedzieć w „Czacie Czwórki”. W audycji sprawdziliśmy także, czy branże techniczne są nadal stereotypowo domeną mężczyzn, a humanistyczne kobiet.

***

Tytuł audycji: „Czat Czwórki”

Prowadzi: Piotr Firan

Materiał przygotował: Michał Piwowarek

Gość: Ewa Szejner (negocjatorka biznesu, autorka książki „Negocjuj kobieto”), Maciej Bąk (ekspert rynku pracy, Pracuj.pl), Kacper Osiecki (psycholog biznesu)

Data emisji: 31.01.2017

Godzina emisji: 15.07

Dodaj komentarz