Uśmiech jednym z głównych przekazów niewerbalnych

Sygnały niewerbalne - mowa ciała

Uśmiech jednym z głównych przekazów niewerbalnych

W przekazach niewerbalnych główne znaczenie odgrywa twarz. Najważniejsze w twarzy są oczy oraz usta. O oczach już było, zatem dzisiaj będzie o ustach…
Usta mocno zaciśnięte, będą oznaczać upór i wrogość. Wykrzywione w podkówkę obrazują zniechęcenie, znudzenie i smutek. Półuśmiech, czyli jeden podniesiony kącik ust to wyraz niedowierzania i powątpiewania.
Najpowszechniejszym sygnałem kreowanym przez usta jest uśmiech. Potrafi ponoć rozjaśnić cały dzień.
Prawdziwemu uśmiechowi towarzyszą zmarszczki nie tylko wokół ust, ale przede wszystkim wokół oczu. Jeśli uśmiechają się tylko usta,  a oczy im nie towarzyszą, znaczy to że uśmiech jest wymuszony, sztuczny, nieszczery. Jeśli uśmiech utrzymywany jest dłużej niż 15-20 sekund, również nie może być prawdziwy. Nie budzi on zaufania ani sympatii.
Za to prawdziwy, szczery uśmiech zjednuje ludzi, ociepla atmosferę, wpływa na pozytywne postrzeganie uśmiechającej się osoby oraz na zachowania innych ludzi. Uśmiech jest zaraźliwy, bo w pewnym sensie prowokuje uśmiech drugiej strony.
Negocjator nie powinien szafować uśmiechami na prawo i lewo, bo to raczej zadanie gwiazd i celebrytów. Jednakże osoba negocjująca może próbować ocieplić atmosferę, czy przełamać niechęć drugiej strony po prostu się uśmiechając.

 

 

 

 

Dodaj komentarz