Aukcje angielskie holenderskie japońskie
Większość z nas widziała aukcje w filmie. Te najbardziej widowiskowe to aukcje angielskie, podczas których prowadzący aukcję (Aukcjoner) z prędkością karabinu maszynowego wykrzykuje ceny i od czasu do czasu uderza młoteczkiem. Na widowni siedzi zazwyczaj grupa inwestorów i koneserów sztuki, którzy gotowi są wydać gigantyczne pieniądze na jakich eksponat. Dziś tematem są aukcje: angielskie holenderskie japońskie.
AUKCJE ANGIELSKIE HOLENDERSKIE JAPOŃSKIE
(ENGLISH, DUTCH, JAPANESE AUCTIONS)
Aukcje angielskie / English Auction
Aukcja angielska to otwarty typ licytacji, podczas której uczestnicy zgłaszają coraz wyższe kwoty, aż do chwili, a raczej aż do kwoty, której już nikt z licytujących nie chce przebić. Jest to najbardziej typowy rodzaj aukcji, gdzie cena zaczyna się od niskiej, a następnie rośnie.
Aukcje angielskie prowadzi tzw. Aukcjoner, który rozpoczyna licytację podając cenę wywoławczą i decyduje o wysokości kolejnych postąpień.
W aukcji uczestniczą licytujący, którzy potwierdzają kolejne, wyższe kwoty poprzez podniesienie ręki lub tzw. lizaka. Lizak to taka tabliczka z numerem licytacyjnym przypisana licytującemu.
Typowe przykłady English Auction przeprowadzają cyklicznie słynne domy aukcyjne Christie’s czy Sotheby’s.
Aukcje holenderskie / Dutch Auction
Aukcja holenderska to aukcja, w której cena licytowanego przedmiotu jest obniżana aż do momentu uzyskania oferty.
Pierwsza złożona oferta jest ofertą wygrywającą i skutkującą sprzedażą, oczywiście przy założeniu, że cena jest wyższa od zaznaczonej ceny minimalnej.
Tutaj zatem, w przeciwieństwie do typowych aukcji, zaczynamy od najwyższego, czyli najgorszego z punktu widzenia kupującego pułapu.
Najlepszy przykład aukcji holenderskiej to aukcje kwiatowe w Aalsmeer – mieście w północnej Holandii słynnym jako centrum hodowli i handlu kwiatami, gdzie zlokalizowana jest największa giełda kwiatowa na świecie.
Aukcje japońskie / Japanese Auction
Aukcja japońska to dynamiczny format aukcji.
Rozpoczyna się od wyświetlenia ceny początkowej (zazwyczaj bardzo niskiej). Cena ta rośnie w sposób ciągły, ale powoli tzn. przyrasta o małą wartość.
Zainteresowany kupnem jest na tzw. arenie aukcyjnej. Jeśli wyświetlona cena jest dla niego za wysoka, opuszcza aukcję.
Tym sposobem w końcu pozostaje jeden gotowy dać najwyższą cenę Kupujący. On wygrywa aukcję i płaci wyświetloną cenę.
Chcesz wiedzieć więcej? Kup książkę!zajrzyj do sklepu