Claudia Goldin - Noblistka

Claudia Goldin – Noblistka

Kobiety a negocjacje

Wczoraj ogłoszono, że Claudia Goldin profesorka z Harvardu stała się trzecią kobietą uhonorowaną Nagrodą Nobla w dziedzinie ekonomii. Została nagrodzona za badania nad czynnikami wyjaśniającymi różnice w wynagrodzeniach kobiet i mężczyzn. Dzisiaj zatem wpis pt. Claudia Goldin – Noblistka.

Claudia Goldin – Noblistka

Uważa się, że dysproporcje w wynagrodzeniach mężczyzn i kobiet powstają przede wszystkim w wyniku dyskryminacji płacowej ze strony pracodawców. Wielu (w tym ja) wierzy, iż są one też pokłosiem braku umiejętności negocjacyjnych kobiet i kobiecej niechęci do negocjowania.

C. Goldin głosi nieco inny pogląd, a mianowicie „różnica w wynagrodzeniach powstaje nie dlatego, że mężczyźni i kobiety otrzymują odmienne wynagrodzenie za tę samą pracę, ale dlatego, że rynek pracy zachęca ich do innej pracy”. 
W biznesie według noblistki dominuje tzw. nieliniowa rekompensata. Nieliniowa rekompensata oznacza sytuację, w której mężczyzna pracujący na cały etat otrzymuje dla przykładu pensję w wysokości 10 000 Pln brutto. Jednak kobieta pracująca na pół etatu i wykonująca to samo zajęcie nie ma możliwości zarobienia 5 000 Pln. Kobieta za swoje 1/2 etatu zarobi znacznie mniej. Pracodawcy nakładają na nią niejako karę finansową za brak pełnej dostępności (tu cały etat 9.00 – 17.00). Karzą ją niższą pensją (w przeliczniku na 1 godz. lub 1 dzień pracy) pomimo tego, że wyniki jej starań mogą być równie spektakularne jak wyniki pracownika-mężczyzny.

 
Zdaniem noblistki stworzenie egalitarnych miejsc pracy musi polegać głównie na zmniejszeniu kosztów zapewniania pracownikom elastyczności czasu – czyli zapewnieniu równej / identycznej płacy za tę samą pracę w jak najbardziej ścisłym tego słowa znaczeniu.

 

Co ciekawe Claudia Goldin jest współautorką krótkiej ulotki poświęconej negocjowaniu a przygotowanej dla studentów. Znajdziemy tam kilka cennych rad, które wymieniam poniżej…

 

1. Co można negocjować?

-> Wynagrodzenie 

-> Budżet badawczy i inne formy wsparcia badawczego 
-> Obciążenie dydaktyczne i kursy
-> Możliwość odbycia rocznego stażu 
-> Wspólne spotkania z innym wydziałem, szkołą lub wydziałem
-> Lokalizację biura lub podział czasu pomiędzy lokalizacjami
-> Sponsoring wizowy i pozwolenia na zatrudnienie 

 

2. Jak należy negocjować?

Kilka rad:

-> dowiedz się z kim musisz negocjować – kto odpowiada za dany obszar kompetencyjny i kto ma uprawnienia by wydać decyzję?

-> przygotuj sobie dźwignię w negocjacjach i bądź gotów podać ewentualne szczegóły swojej oferty, jeśli to okaże się pomocne w zdobyciu przychylnej decyzji

 

3. Czego nie robić

-> nie marnuj czasu swojego i swoich partnerów negocjacyjnych – podchodź do negocjacji przygotowany i tylko wtedy, gdy naprawdę chcesz i musisz negocjować

-> nie bądź szkodnikiem, nie bądź uciążliwy, nie irytuj ludzi, z którymi przyjdzie ci rozmawiać, znaj ich ograniczenia, spróbuj znaleźć się w ich roli

 

4. Ucz się od najlepszych

Pracuj na danych, podpieraj się informacjami z wiarygodnych źródeł i słuchaj rad mądrzejszych od siebie i bardziej doświadczonych w temacie negocjacji.

 

Link do ulotki (tutaj)

Cytat i inne informacje pochodzą z artykułu Harvard Magazine (link tutaj)

 

Może Cię również zainteresować:

od kogo uczyć się negocjowania

książka o negocjowaniu dla kobiet