Erin Brockovich – negocjatorka

Kobiety a negocjacje, Sławni ludzie i ciekawostki

Erin Brockovich – negocjatorka

Znany pewnie większości z nas amerykański film fabularny z 2000 roku, w reżyserii Stevena Soderbergha pt. 'Erin Brockovich' to nie fikcja, tylko znakomity przykład negocjacyjny

Zapewne większość kojarzy Erin Brockovich z oskarowym filmem, w którym główną rolę zagrała Julia Roberts. Scenariusz filmu był opaty na prawdziwych zdarzeniach mających miejsce kilka lat wcześniej w Kalifornii (USA).

Erin Brockovich samotna matka trójki dzieci i ofiara wypadku samochodowego została zatrudniona jako pomoc biurowa w kancelarii Masry & Vititoe. Pracując tam, zainteresowała się oskarżeniami o zatruwanie środowiska, jakie kierowano przeciwko firmie Pacific Gas and Electric (a dokładnie Hinkley Compressor Station, czyli zakładowi należącemu do koncernu). Dzięki ogromnemu zaangażowaniu pani Brockovich udało się zgromadzić 600 mieszkańców Hinkley i wystosować wspólny pozew przeciwko gigantowi. Udowodniono że substancja zwana 'chromium 6′ jest niezwykle szkodliwa dla zdrowia i przyczynia się do rozwoju wielu chorób, w tym raka. Kancelarii Masry & Vititoe udało się wygrać sprawę i uzyskać dla ofiar najwyższe w historii USA odszkodowanie związane z zatruciem środowiska (333 mln USD).

Jest to typowy przykład budowania swojej pozycji poprzez gromadzenie masowego poparcia dla siebie, czy swojej sprawy. Jest to też potwierdzenie, że wygrana z gigantem jest możliwa, nawet jeśli w początkowej fazie procesu nie ma praktycznie najmniejszych ku temu przesłanek.

 

 

Dodaj komentarz