Niemiecka negocjatorka Angela Merkel

Niemiecka negocjatorka Angela Merkel

Kobiety a negocjacje

Angela Dorothea Merkel (z domu Kasner) to niemiecka polityk. W latach 2000–2018 przewodnicząca Unii Chrześcijańsko-Demokratycznej, posłanka do niemieckiego parlamentu. Potem w latach 2005–2021 kanclerz Niemiec. Zanim zajęła się polityką pracowała w Centralnym Instytucie Chemii Fizycznej Akademii Nauk NRD. W 1986 r. uzyskała doktorat z chemii fizycznej.

Dziś wpis pt.: Niemiecka negocjatorka Angela Merkel.

 

Niemiecka negocjatorka Angela Merkel


Jakiś czas temu przeczytałam artykuł o odchodzącej ze sceny politycznej kanclerz Niemiec Angeli Merkel.
Znalazłam w nim kilka stwierdzeń osób, które z Nią współpracowały, które Ją obserwowały przy pracy, którym dane było spotkać Ją jako partnera w negocjacjach.


„To robiło niesamowite wrażenie, nie rozpraszała się nawet na chwilę. Gdy negocjacje były w impasie i była chwila przerwy, zabierała na bok zainteresowanych i starała się odblokować sytuację”.

„Ci, którzy ją znają, podkreślają, że Merkel charakteryzuje się ponadprzeciętną wytrzymałością fizyczną, a w Brukseli dobre propozycje pojawiają się zawsze na koniec, w środku nocy. To samo w Berlinie. Negocjacje ostatniej kolacji były maratonem z politykami śpiącymi na podłodze i powiadomieniami na telefonach o piątej rano.”

„Ma niespotykaną zdolność zapamiętywania wszystkich faktów. Charakteryzuje ją niesamowita siła intelektualna, nie wspominając o jej niewyczerpanej cierpliwości.”

„Merkel niemalże naukowo analizuje argumenty i obsesyjnie dąży do porozumienia.”

„Podczas spotkań zaczynała zawsze od wysłuchania drugiej strony, odpowiadała, a potem toczyła się dyskusja. Na koniec dyskusji pytała: „Czego się dziś nauczyliśmy?” i podsumowywała w punktach to, co wydarzyło się podczas spotkania, 1,2 i 3.”

„Zanim podejmie jakąś decyzję, konsultuje się z naukowcami, biznesmenami oraz osobami, których dotyczy problem. Ludzie zgodnie podkreślają umiejętność słuchania i brania pod uwagę punktów widzenia wszystkich możliwych rozmówców.”

„Merkel nigdy nie podejmuje decyzji pod wpływem emocji.”

„Jest dobra w przewidywaniu wyników i konsekwencji podjętych decyzji. Ma zmysł taktyczny, potrafi odczytać sytuację i natychmiast reagować.”

„Ma wyjątkową umiejętność czekania, potrafi długo milczeć.”

„Ona słucha. I dotrzymuje słowa, co daje duże poczucie bezpieczeństwa.”

„Merkel ma doktorat z chemii kwantowej i dobrze czuje się w liczbach i naukowych formułach.”

„Choć Merkel nie chce tego przyznać, to w jej sposobie uprawiania polityki jest element kobiecy, władza, której nie sprawuje się za pomocą krzyków czy patosu, ale intelektem i słuchaniem.”

„Jej kolejną mocną stroną jest teflonowość. Niewidoczna powłoka, niemalże nieludzka, która sprawia, że wszystko, co mogłaby odebrać osobiście, spływa po niej. Ma naprawdę grubą skórę.”
Źródło: „Zatęsknimy za dobrą matką”, „El Pais”, Bernando de Miguel, Ana Carbajosa / Magazyn Wyborczej. Tłumaczenie Anna Wójcicka

 

Może Cię też zainteresować:

Angela Merkel kontra Władimir Putin

książka o negocjowanu dla kobiet