Smart contract

Smart contract

Umowy

Inteligenta umowa (Smart contract) jest stosowna w technologii blockchain. Dziś kilka słów o niej…

 

Smart contract

Na początek wyjaśnienie, co się kryje za słowem ‘blockchain’.

To technologie rozproszone, które zapewniają wysoki poziom bezpieczeństwa oraz szybkie transakcje typu ‘peer-to-peer’ z wyłączeniem pośredników.

 

No to wracamy do inteligentnej umowy.

Smart contracts to typ umów pozwalających zminimalizować udział człowieka zarówno w ich wdrożeniu jak i w rozliczaniu. Mając taki kontrakt możemy w pełni automatycznie i bezzwłocznie przeprowadzać egzekucję warunków, bez udziału i nadzoru strony trzeciej. Dzięki funkcjonowaniu takich umów jesteśmy w stanie ominąć nie tylko długi i bolesny proces negocjacyjny, ale też w pełni zautomatyzować i uprościć system rozliczeniowy.

 

Smart contract – wykorzystanie

Inteligentne umowy są już stosowane dla przykładu przy wypłacaniu tantiem dla artystów.

W 2018 r. brytyjska artystka Imogen Heap uruchomiła projekt blockchain’owy ‘Mycelia’. Daje on muzykom nowe możliwości zarządzania projektami i danymi.  Kiedy tylko utwór zostaje odsłuchany, system automatycznie wysyła przez smart contract płatności do wszystkich zaangażowanych w powstanie muzyki twórców.

Przykład wykorzystywania inteligentnej umowy w branży muzycznej zaczerpnęłam z książki Paula Leonardi i Tsedal Neeley pt. “Cyfrowy umysł” str. 203 – 204

 

O ile nie jestem zwolenniczką odchodzenia od negocjacji bezpośrednich (spotkania stron na żywo), o tyle już bardzo podoba mi się pomysł automatycznego rozliczania kontraktów. To mocno upraszcza proces i eliminuje ryzyko błędu ludzkiego (tu nikt nie zapomni rozliczyć kontraktu).

 

Może Cię też zainteresować:

książka o negocjowaniu (link do sklepu tutaj)

szereg wpisów dot. umów (link tutaj)