Mózg negocjacyjny
Każdy z nas myśli inaczej i każdy z nas przystępuje do negocjowania, ze swoim własnych sposobem myślenia i postrzegania rzeczywistości. Uzmysłowienie sobie tego przed podjęciem negocjacji może być bardzo istotne i przydatne dla powodzenia całego procesu. Dziś kilka słów w temacie: Mózg negocjacyjny
Mózg negocjacyjny
Co to jest mózg negocjacyjny?
Ned Herrmann autor książki “The Creative Brain” uznawany za ojca technologii dominacji mózgu, wyróżnił cztery style myślenia:
A. racjonalny (the rational self)
Negocjatorzy opierający się na logice, faktach, cyfrach i niepodważalnych danych.
B. ostrożny (the safekeeping self)
Osoby uważne, systematyczne, ostrożne, stroniące od ryzyka.
C. otwarty (the feeling self)
Osobniki otwarte, dobrze się komunikujące, wchodzące w interakcje, jasno wyrażające swoje emocje. Osoby życzliwe, pomocne i empatyczne.
D. poznawczy (experimental self)
Negocjujący potrafiący dostrzec pełen obraz sytuacji. Uważni obserwatorzy, myślący perspektywicznie i mający kreatywne podejście do procesu.
Negocjując, dobrze jest nie tylko znać swój styl myślenia, ale także zrozumieć style swoich oponentów.
Negocjatorzy reprezentujący ten sam styl o wiele łatwiej się dogadują. Negocjujący posługujący się innymi stylami mają z tym problem. Jednak jeśli nawet reprezentują inne style, ale umieją poprawnie zidentyfikować styl drugiej strony osiągnięcie konsensusu staje się łatwiejsze. Oni bowiem lepiej zrozumieją swojego oponenta i szybciej dochodzą do uzgodnień.