PSS (post-settlement settlements)
Co się robi po długich, owocnych negocjacjach i podpisaniu umowy? Jeśli to mały deal to nic, jeśli większy dostaje się podziękowanie od szefa, jeśli ogromny strzelają korki od szampana. Albo też nastaje era PSS (post-settlement settlements)
PSS (post-settlement settlements)
w wolnym tłumaczeniu można określić jako ustalenia poumowne.
Najczęściej po długich negocjacjach i podpisaniu umowy obie strony mają już tylko ochotę, by to uczcić lub odpocząć. Zdarza się jednak, że partnerzy podejmują nowe, kolejne ustalenia, które będą nie tylko obustronnie satysfakcjonujące ale też bardziej korzystne, niźli te zapisane w kontrakcie. Przyczyn tego zjawiska należy doszukiwać się w kilku czynnikach:
- pewność, że umowa jest gotowa, zatem interesy obu stron są zabezpieczone, a ewentualne nowe ustalenia mogą być tylko lepsze,
- wzajemne zaufanie stron zbudowane w trakcie dochodzenia do konsensusu,
- otwartość obu stron na partnerów negocjacyjnych,
- gotowość do podzielenia się danymi i informacjami.
Oczywiście bodźcem do takich rozmów najczęściej są zmiany, które zachodzą w bliższym lub dalszym otoczeniu firmy i mają wpływ na kształt wynegocjowanego dopiero co kontraktu.
Jeśli zaraz po podpisaniu umowy chcemy partnerowi negocjacyjnemu zaproponować kontynuowanie rozmów prowadzące do nowych, jeszcze korzystniejszych rozstrzygnięć, powinniśmy na początku upewnić go, że w przypadku nie wypracowania lepszych rozwiązań, ustalenia z umowy będą obowiązujące.