Brexit negocjacje

Negocjacje międzynarodowe

Brexit negocjacje

W dniu 29 marca oficjalnie rozpoczęły się negocjacje pomiędzy Wielką Brytanią a UE dotyczące opuszczenia Wspólnoty. Dziewięć miesięcy po tym, jak Brytyjczycy zagłosowali przeciwko Unii Europejskiej,  premier UK Theresa May powołując się na Art. 50 Traktatu EU  rozpoczęła proces rozdziału.

Same negocjacje będą prawdopodobnie bardzo trudne, z wielu względów.

Projekt wystąpienia państwa ze Wspólnoty jest niezmiernie złożony. Jednakże ww. Art. 50 ogranicza ten proces do 2 lat. Ratyfikowanie umowy potrwa sześć miesięcy, zatem na prawdziwe negocjacje pozostało niespełna półtora roku.

Pamiętać należny, że żadna ze stron nie jest do takiego procesu przygotowana, jeszcze nigdy bowiem żadne z państw członkowskich nie opuszczało Unii. Wszyscy uczestnicy rozmów będą się zatem dopiero uczyć.

Dodatkowo cele obu stron są rozbieżne. Przedstawiciele Wspólnoty chcą zapewnić pełnię praw dla obywateli innych państw zamieszkujących Wyspy. Theresa May natomiast odwołuje się do haseł zakończenia swobodnego przepływu obywateli. Ograniczenie napływu cudzoziemców bez wątpienia odbije się negatywnie na gospodarce Wielkiej Brytanii. Problem stanowi też bezcłowy dostęp do handlu towarami pomiędzy Unią a nieunijnym państwem.

Wielu Brytyjczyków głosowało z Brexitem, by pozbyć się obcokrajowców, ale żaden z nich nie będzie chciał zaakceptować sytuacji, gdy w wyniki perturbacji politycznych ucierpi brytyjska gospodarka, co wpłynie też na zasobność ich własnych portfeli.

 

Dodaj komentarz