wiatraczki symbolizujące flagę Korei Pd

Najdłuższe negocjacje zawieszenia broni

Negocjacje międzynarodowe

Negocjacje w sprawie zawieszenia broni podczas wojny w Korei trwały ponad dwa lata (od 10 lipca 1951 do 27 lipca 1953) i były to najdłuższe negocjacje dotyczące zawieszenia broni w historii.

 

Najdłuższe negocjacje zawieszenia broni

W ciągu tych dwóch lat przedstawiciele UNC, Koreańskiej Armii Ludowej (KPA) i Chińskiej Ludowej Armii Ochotniczej (CPVA) spotykali się wielokrotnie.

 

Różne źródła podają różne wersje:

a) odbyło się dokładnie 158 spotkań*

b) było 200 sesjach negocjacyjnych i 400 godzinach dyskusji w ciągu dwóch lat i 17 dni**

c) to zawieszenie broni wymagało ponad pięciuset sesji negocjacyjnych***

A zatem prawdopodobnie nie ustalimy dokładnej liczby spotkań i liczby godzin poświęconych na negocjacje, ale można się zgodzić, że proces trwał bardzo długo i był bardzo intensywny.

 

Porozumienie z Panmunjom

Porozumienie o zawieszeniu broni, zakończyło trzy lata walk w wojnie koreańskiej toczącej się w latach 1950–1953. Zostało ono podpisane 27 lipca 1953 roku w  Panmunjom (Panmundżom), miejscowości na granicy Korei Północnej i Korei Południowej.

 

Porozumienie o zawieszeniu broni utworzyło wojskową linię demarkacyjną (MDL). Aby rozdzielić walczące siły, obie strony wycofały swoje wojska o dwa kilometry od MDL. W ten sposób powstała strefa zdemilitaryzowana (DMZ). DMZ ma szerokość czterech kilometrów i rozciąga się na 241 kilometrów (tu szerokość Półwyspu Koreańskiego).

Porozumienie to miało być preludium do jakiegoś przyszłego trwalszego pokojowego rozwiązania. Miało dać tzw. przestrzeń negocjacyjną do ostatecznego, dyplomatycznego paktu pokojowego. Mimo że w 1954 r. w Genewie odbyły się rozmowy pokojowe pomiędzy zwaśnionymi stronami, nie podpisano żadnego formalnego traktatu pokojowego. Półwysep Koreański, technicznie rzecz biorąc, pozostaje w stanie wojny.

 

Koreańskie porozumienie o zawieszeniu broni jest dokumentem dosyć osobliwym:

 

  • Jest dokumentem żywym / otwartym. Paragraf 62 Porozumienia dopuszcza poprawki i uzupełnienia. Co z kolei pozwala na dostosowanie Porozumienia do zmieniających się na przestrzeni lat okoliczności na Półwyspie.

 

  • Chociaż jest porozumieniem podpisanym przez dowódców wojskowych, zostało formalnie przyjęte przez Zgromadzenie Ogólne ONZ 28 sierpnia 1953 r.

 

  • Na jego bazie zawieszenie broni trwa już od 71 lat.

 

*Armistice Negotiations

**THE KOREAN WAR ARMISTICE: A BATTLEFIELD NEGOTIATION

***The Case for Negotiating with Russia

 

Może Cię też zainteresować:

Negocjacje to nie wojna