Necessity index
Jest coś takiego jak NECESSITY INDEX – to wskaźnik oznaczający jak bardzo dany pracownik jest niezastąpiony, konieczny, niezbędny, nieodzowny do funkcjonowania firmy.
Necessity index
to coś co można po polsku nazwać indeksem niezbędności. To wskaźnik pokazujący jak bardzo ucierpi organizacja, gdy dany pracownik nagle by odszedł.
Jeśli jego / jej odejście z organizacji mogłoby spowodować
>- odpływ najlepszych klientów
>- przestoje
>- paraliż organizacyjny
>- straty
>- nerwicę / bezcenność / depresję szefa wszystkich szefów
to trzeba zrobić wszystko, by takiego pracownika zatrzymać.
Takiemu pracownikowi daje się podwyżkę bez szemrania, kiedy tylko o nią wystąpi. Takiemu pracownikowi właściwie powinno się zaproponować podwyżkę, zanim sam o nią zawnioskuje.
Im wyższy ów indeks tym:
– tym lepiej (dla pracownika)
i
– gorzej (dla pracodawcy)
Necessity index – czy Ty jesteś niezastąpiona/-ny?
Jeśli odpowiedź brzmi TAK, to:
Brawo! Gratuluję! Idź po podwyżkę i nie zadawalaj się niczym małym!
Jeśli jednak niezastąpiony nie jesteś, to popracuj nad swoim necessity indexem.
.
Wyobraźmy sobie przepastny open space, w którym pracuje kilkadziesiąt księgowych. Obsługują operacje finansowe giganta technologicznego na rynku europejskim. Każda z nich jest przypisana do konkretnego kraju. Jeśli kraj jest większy, to do jego obsługi oddelegowane są 2-3 księgowe.
Wszystkie mają podobne doświadczenie i kompetencje. Wszystkie posługują się w stopniu komunikatywnym językiem angielskim.
Jedna z nich postanawia zawnioskować o podwyżkę. Niezależnie od tego czy ta podwyżka jej się należy i jak solidne ma argumenty, owa księgowa nie jest świadoma tego, że chwilę wcześniej zapadła decyzja o okrojeniu składu działu i że jej inicjatywa przyczyniła się właśnie do wpisania jej na listę osób do zwolnienia!
– Czy straci pracę dlatego, że zawnioskowała o podwyżkę?
– Nie. Straci pracę, ponieważ jest łatwo zastępowalna.
Jej szef w jeden dzień jest w stanie znaleźć zastępstwo. Wszystkie procesy będą przebiegać bez zakłóceń i niewiele osób w organizacji się w ogóle zorientuje, że nastąpiła jakaś zmiana.
Co więcej efekt tego zdarzenia będzie taki, że przez jakiś czas żadna z księgowych nie odważy się podjąć rozmowy o swoim wynagrodzeniu.
Opisana wyżej sytuacja, to klasyczna “wymiana pionków”. Tak to właśnie wygląda w biznesie. A pionkiem w korporacyjnej grze może być nawet szef wszystkich szefów….
Czym masz wyższy necessity index tym jesteś większym, czyli trudniej wymienialnym pionkiem.
Może Cię też zainteresować:
bądź przygotowany na każdy scenariusz (link tutaj)