Owocowe procesy negocjacyjne

Owocowe procesy negocjacyjne

Podstawowe pojęcia negocjacji

 

Jakiś czas temu usłyszałam o „apple oragne coconut theory”. Doszłam do wniosku, że można ją przełożyć na procesy negocjacyjne, tworząc owocowe procesy negocjacyjne.

 

Owocowe procesy negocjacyjne


A zatem możemy wyróżnić trzy rodzaje owocowych procesów: łatwe, średnio trudne, bardzo trudne.

 

  1. Proces łatwy – jabłko

Jabłko / Apple -> myjesz i jesz.
Proste, powtarzalne, standardowe procesy negocjacyjne, wiążące się z niską pracochłonnością i stosunkowo małym zaangażowaniem zasobów, dające przewidywalne wyniki.

  

   2. Proces o średniej skali trudności – pomarańcza

Pomarańcza / Orange -> obierasz ze skóry, dzielisz na kawałki, jesz.
Średnio skomplikowane procesy, które wymagają nieco przygotowania i pochłaniają trochę więcej czasu. Jednak efekty ich mogą być bardziej zadowalające niźli w przypadku prostych negocjacji typu ‘apple’.

 

   3. Bardzo skomplikowane procesy – kokos

Kokos / Coconut -> wycinasz otwór i wylewasz sok, opukujesz owoc młotkiem wokół jego krótszej osi, kiedy łupina pęknie wybierasz miąższ ze środka orzecha, jesz.
Kompleksowe procesy negocjacyjne, łączące się z poważnymi przygotowaniami, trudnościami podczas spotkań/rozmów, obfitujące w niespodzianki i nagłe zwroty akcji, ale kończące się nadzwyczajnymi efektami.

 

 

Jak widać można znaleźć spore analogie owocowo-negocjacyjne.

A podsumowując, można przyjąć, że w przy procesach krótkich i łatwych wiele się nie napracujemy, ale i ewentualne korzyści nie będą zbyt duże. Natomiast przy skomplikowanych, czasochłonnych projektach negocjacyjnych odniesione korzyści mogą być naprawdę spektakularne.

 

Może Cię też zainteresować:

historia o pomarańczach…