Rodzaje negocjacji w firmie
Firma to złożony organizm, w którym równolegle przebiega wiele procesów. Ja oczywiście zajmuję się tylko wycinkiem dot. negocjacji i ewentualnie mediacji. Dziś wpis pt. Rodzaje negocjacji w firmie
Rodzaje negocjacji w firmie
-
Komercyjne / biznesowe / handlowe
-
O podłożu prawnym
-
Pomiędzy przełożonym a podwładnym
-
Pomiędzy współpracownikami
re.1.
Negocjacje komercyjne to ten rodzaj negocjowania, który przychodzi nam do głowy jako pierwszy. Najczęściej ich istotą jest uzgodnienie warunków kupna-sprzedaży produktów lub usług. Wiążą one jedną organizację z inną. Dla sformalizowania najczęściej kończą się podpisaniem umowy.
Dotyczą całego szeregu zakupów:
- direct
- indrect
- third parties
Dotyczą też sprzedaży dóbr czy usług produkowanych / oferowanych przez firmę.
re.2.
Może to być część negocjacji handlowych, ale też mogą to być odrębne procesy negocjacyjne. Dotyczą one zazwyczaj kwestii prawnych, tu zgodności ustaleń i zapisów umownych z obowiązującymi na danym terytorium (w danym kraju) regulacjami prawnymi.
re.3.
Negocjacje pomiędzy przełożonym a podwładnym kojarzą się przede wszystkim z negocjacjami w temacie wynagrodzenia.
Najpierw podczas rozmowy o pracę jest to negocjowanie przyszłego uposażenia. Następnie, już w trakcie współpracy, dochodzi do renegocjacji pensji / rozmów o podwyżkach.
Jednak to nie jedyne okazje do pertraktowania z szefem. W trakcie codziennej współpracy rozmawiamy o projektach, przydzielonych zadaniach, ograniczeniach czasowych, itd. Często negocjujemy, nawet o tym nie wiedząc.
re.4.
Do negocjacji pomiędzy współpracownikami dochodzi każdego dnia, bo każdego dnia rodzą się konflikty, nieporozumienia i pojawia się potrzeba poczynienia pewnych uzgodnień w ramach zespołu, komórki, czy działu.
Negocjacje to dialog pomiędzy jednostkami, ale w ramach struktur firmowych może to być też czynienie ustaleń pomiędzy grupami osób.
Może Cię zainteresować: