Scenariusze zakończenia negocjacji

Negocjacje w praktyce

Jak mogą zakończyć się negocjacje? Właściwie tylko na cztery sposoby. Albo wygramy my, albo nasi oponenci. Może być też tak, że wszyscy wygramy lub wszyscy przegramy. Zatem mamy następujące scenariusze zakończenia negocjacji:. Win – Win / Win – Lose / Lose – Lose

Scenariusze zakończenia negocjacji: Win-Win / Win-Lose / Lose-Lose

W negocjacjach mamy trzy podstawowe scenariusze zakończenia:

  1. wygrana <-> wygrana
  2. wygrana <-> przegrana
  3. przegrana <-> przegrana

gdzie:

re.1.

Wygranymi czują się obie strony, gdyż każda z nich coś na tych negocjacjach zyskała. Każdy z uczestników procesu zrealizował przynajmniej część swoich celów negocjacyjnych.

Jest to rzecz jasna najbardziej pożądany scenariusz zakończenia procesu negocjacyjnego. Ten scenariusz jest też mocno spopularyzowany.

re.2.

Jedna z negocjujących stron zwyciężyła drugą, czyli odniosła sukces jej kosztem. Tu oczywiście mamy dwa warianty, bo albo wygrać możemy my, podczas gdy druga strona przegra. Może być też tak, że my będziemy przegranymi, a nasi oponenci wygranymi.

re.3.

Obie strony czują się przegrane, a negocjacje nic nie przyniosły. Może zdarzyć się i tak, że negocjacje pogorszyły dotychczasową sytuację i stosunki pomiędzy ich uczestnikami.

Scenariusze zakończenia negocjacji

do tego tematu pasuje ‘Win – Lose conflict table’

Poniżej tzw. conflict table, czyli tablica wizualizująca wszystkie cztery scenariusze zakończenia negocjacji

scenariusze

Na bazie scenariusza win – win powstał cały model negocjowania. Negocjacje typu win-win to starannie zaprojektowany proces rozpoczynający się od zbadania zarówno własnej pozycji negocjacyjnej, jak i pozycji drugiej strony. Skupiający się na znalezieniu akceptowalnego dla obu stron wyniku, który zapewni satysfakcję wszystkim uczestnikom procesu negocjacyjnego.

Może Cię zainteresować:

zapomnijcie o schemacie win-win