Grupa czworga

Grupa czworga

Negocjacje w praktyce, Podstawowe pojęcia negocjacji

Znawcy tematu twierdzą, że najbardziej optymalna liczba uczestników negocjacji reprezentująca jedną stronę to czworo ludzi. Dziś kilka słów w temacie “Grupa czworga jako optymalna liczba uczestników negocjacji”

Grupa czworga

jako optymalna liczba uczestników negocjacji

Przy takiej liczebności grupy możemy najlepiej przypisać kluczowe w procesie role.

A zatem mamy:

Osobę prowadzącą rozmowy (spokesperson)

Na jej barkach leży ciężar ustalania spotkań, prowadzenia rozmów, dystrybucji minutek, przygotowania dokumentacji, itd.

Lidera / decydenta

Ta osoba uczestniczy w spotkaniach by wspomóc prowadzącego swoim autorytetem i by w razie gdy sytuacja tego wymaga podjąć jakąs decyzję od razu. Uczestnictwo decydenta skraca proces i zaoszczędza czas.

Obserwatora

Mogłoby się wydawać, że jest to nieistotna funkcja, ale to nieprawda. Mimo że ten uczestnik rozmów najczęściej wcale nie zabiera głosu, bardzo uważnie obserwuje zachowania i relacje drugiej strony. Jego spostrzeżenia i uwagi (zazwyczaj przejkazane po spotkaniu) mogą być cenną podpowiedzią dla prowadzącego i dla decydenta.

Doradcę / specjalistę w temacie

To osoba techniczna, która służy wsparciem w sytuacjach gdy nalezy wyjaśnić uczestnikom spokania pewne skomplikowane kwestie specjalistyczne. Będzie to np. inżynier procesów, programista, logistyk, itp.

Zadania poszczególnych osób są jasne, doprecyzowania wymaga zazwyczaj kwestia brania aktywnego udziału w negocjacjach.

Spokesperson bierze na siebie ciężar prowadzenia rozmowy, ma też prawo dopuszczania do głosu innych członków grupy.

Zwyczajowo tylko lider jako osoba z największym autorytetem, wiedzą i władzą ma prawo do włączania się do rozmów w dowolnym czasie. Decydent oprócz otwarcia i zamknięcia rozmów często podsumowuje poszczególne etapy, lub ważniejsze ustalenia. Oczywiście lider to osoba, która w trakcie spotkania podejmuje decyzje.

Natomiast ani doradcza ani obserwator nie powinni przyłączać się do rozmowy, nie zapytani / poproszeni przez osobę prowadzącą o wypowiedź.

Reasumując grupa czworga jako optymalna liczba uczestników negocjacji składa się z:

  1. negocjatora prowadzącego
  2. decydenta
  3. obserwatora
  4. supportu technicznego

Według mnie bardzo przydaje się też tzw. stenotypista, czyli ktoś kto odciąży negocjatora prowadzącego w obszarze notowania i sporządzania minutek ze spotkania.

Może Cię zainteresować:

role w negocjacjach