kawowe negocjacje

Kawowe negocjacje

Negocjacje w praktyce

Z okazji przypadającego w tym roku na 29 września Światowego Dnia Kawy dziś kilka słów o negocjowaniu z kawą w tle, czyli kawowe negocjacje.

 

Kawowe negocjacje

 

Znalazłam swego rodzaj przewodnik negocjacyjny dla producentów kawy i z niego zaczerpnęłam kilka informacji…

 

Według danych opublikowanych przez organizację rozwojową Hivos, z zysków generowanych przez przemysł kawowy, jedynie ok. 10% pozostaje w krajach gdzie kawa jest produkowana. Dodatkowo ceny kawy na rynkach światowych spadają. Zatem bezpośrednie zaangażowanie się producentów / plantatorów w rozmowy handlowe może przynieść korzystną dla nich zmianę – więcej pieniędzy pozostanie u nich w kieszeniach.

 

  1. Kraj pochodzenia produktu oraz warunki w jakich kawa była uprawiana a potem przetwarzana zaczynają mieć coraz większe znaczenie dla konsumenta końcowego, zatem ważne jest by przekazać wiedzę i stosowne informacje naszym partnerom negocjacyjnym.
  2. Jakość jest kluczowa, więc należy upewnić się, że produkt który sprzedajemy spełnia wszelkie normy jakościowe, jest po prostu kawą bardzo dobrej jakości.
  3. Trafienie w oczekiwania klienta jest szczególnie istostne, dlatego musimy znać swoich odbiorców. Słuchajmy ich, wsłuchujmy się w ich potrzeby. Inaczej rozmawiajmy z wielkim importerem a inaczej z reprezentantem lokalnej palarni kawy.
  4. Cena odgrywa niebagatelną rolę zatem trzeba pomyśleć nad właściwą polityką cenową. Możemy zróżnicować oferty dla różnych grup odbiorców i inne ceny proponować klientom, z którymi w perspektywie mamy szanse na długoletnią współpracę, a inne partnerom, których interesuje jednokrotny zakup.
  5. Próbki to ważny element budowania rozpoznawalności marki. Należy więc zadbać by sample trzymały wysoką i tę samą jakość.

 

Na koniec garść porad dotyczących postawy i zachowania podczas negocjacji:

  • staraj się być cierpliwy
  • bądź otwarty na współpracę z różnymi partnerami
  • poznaj swojego klienta, jego potrzeby, jego bolączki, jego rynek
  • zadawaj pytania
  • obserwuj
  • ucz się i staraj się doskonalić swoje kompetencje negocjacyjne

 

Link do artykuły (tutaj)

 

No i na koniec ciekawostka – nie negocjuj z kubkiem ciepłej kawy w ręku!

Według badań przeprowadzonych przez Lawrence’a Williams’a z University of Colorado i John’a A. Bargh’a z  Yale, trzymanie ciepłego przedmiotu ma wpływ na naszą chęć dostosowania się do osoby, z którą rozmawiamy i prowadzi do bardziej hojnego zachowania. A tego w negocjacjach nie chcemy. No chyba że owa hojność miałaby przejawiać się z drugiej strony stołu negocjacyjnego 😉

 

Może Cię też zainteresować:

książka o negocjacjach

głód w negocjacjach