japońskie negocjacje związków zawodowych służące podniesieniu wynagrodzeń pracowniczych

Shunto negotiations

Negocjacje międzynarodowe

“Shunto” w języku japońskim oznacza sezonowe. Shunto negotiations – japońskie negocjacje to tzw. wiosenna ofensywa płacowa, czyli kampania przeprowadzana przez związki zawodowe i mająca na celu podniesienie wynagrodzeń pracowników. 

 

Shunto negotiations – japońskie negocjacje

 

Ta kampania związkowa jest uruchamiana co roku w okresie od lutego do marca, kiedy to związki zawodowe negocjują podwyżki płac oraz inne warunki pracy na nadchodzący rok finansowy. Jej głównym celem są wyższe płace.

Wszystko zaczęło się w 1955 roku. Pierwotnym celem kampanii Shunto było wprowadzenie podwyżek pozwalających na wyrównanie płac w Japonii z tymi w Europie i USA. 

W latach 60-tych, 70-tych i początku lat 80-tych zeszłego wieku dzięki szybkiemu rozwojowi gospodarczemu i znakomitym wynikom gospodarki japońskiej negocjacje związkowe przynosiły bardzo dobre rezultaty. Pod koniec XX wieku kiedy pogorszyła się sytuacja ekonomiczna Japonii, dynamika wzrostu wynagrodzeń spadła i efekty Shunto nie były już takie spektakularne.

Na początku XX wieku związki zawodowe miały już trudności by utrzymać chociaż tzw. roczne podwyżki (ok. 2%). Od tego czasu związkowcy zaczęli współpracować, a nie walczyć z zarządami firm. Teraz nierzadko wspólnym i nadrzędnym celem jest bezpieczeństwo zatrudnienia.

 

Shunto negotiations dzisiaj

Obecnie w związku z tym, że istnieją wyraźne luki płacowe w zależności od skali przedsiębiorstw (między dużymi i małymi firmami), a także w zależności od form zatrudnienia rola Shunto nieco ewaluowała. Japońska Konfederacja Związków Zawodowych (JTUC-RENGO) rozpoczęła ofensywę na rzecz
małych i średnich przedsiębiorstw oraz pracuje na rzecz pracowników zatrudnionych w niepełnym wymiarze godzin. 

 

Shunto stanowi swego rodzaju platformę dla żądań podwyżek płac w całej Japonii. Zapewnia ona ramy pozwalające na ujednolicenie żądań płacowych i przeniesienie negocjacji indywidualnych, czy w ramach jednego przedsiębiorstwa na obszar całego sektora przemysłowego.

Każdej wiosny związki zawodowe poszczególnych spółek przedstawiają kierownictwu określone żądania i podejmują rokowania zbiorowe. Wszystko jest koordynowane przez Japońską Konfederację Związków Zawodowych (Rengō), centralną organizację związków zawodowych, lub poszczególne sektorowe/przemysłowe związki zawodowe.

 

Cała idea Shunto oparta jest na zbiorowych naciskach i zbiorowym wysiłku. Siła połączonych związków zawodowych i nacisk na pracodawców a nawet na całe sektory decyduje o skuteczności tej formy negocjacji. 

 

Więcej w temacie można poczytać tutaj

 

Może Cię też zainteresować:

negocjacje z Japończykami