Utrudnienia w negocjacjach międzynarodowych

Utrudnienia w negocjacjach międzynarodowych

Negocjacje międzynarodowe

Negocjacje międzynarodowe są trudniejsze od negocjowania ze swoimi rodakami. Mamy tu bowiem nie tylko różnice poglądów, różne perspektywy, niezgodność charakterów, różnorodne interesy, ale też różnice kulturowe. Dziś wpis pt. Utrudnienia w negocjacjach międzynarodowych

Utrudnienia w negocjacjach międzynarodowych

Podczas negocjacji, w których biorą udział przedstawiciele dwóch różnych nacji, występuje szereg utrudnień. Począwszy od niezwykle istotnej mowy ciała, gestów, mimiki twarzy czy innych przejawów komunikacji niewerbalnej, a  kończąc na:

  1. różnicach językowych

  2. zróżnicowaniu stref czasowych

  3. różnorodności systemów prawnych i politycznych

ad.1.

Jeśli kontrakt nie jest negocjowany i podpisywany w żadnym z macierzystych języków negocjatorów tylko np. w j. angielskim, to nie wyklucza to błędów w interpretacji pewnych zapisów. Przy  konstrukcji takich kontraktów wystrzegajmy się zapisów, które mogą być swobodnie interpretowane np. immediate service, tylko wpisujemy konkretne, nie podlegające swobodnej interpretacji zapisy np. servicing within 24 hours. Ta zasada jest zresztą obowiązująca dla wszystkich kontraktów. Pozostawianie np. obowiązków stron do swobodnej interpretacji, będzie niechybnie prowadzić do sporów pomiędzy stronami w przyszłości.

ad.2.

Bądźmy wyczuleni na różnice czasowe niezależnie od tego czy wynoszą 6 godzin (Nowy Jork USA)  czy tylko 1 godzinę (Wilno Litwa). Zwróćmy też szczególną uwagę na kalendarz świąt lokalnych, jeśli mamy duże ograniczenia czasowe. Np. odbiór oczekiwanej i niezbędnej do zamknięcia projektu dostawy planowany na konkretny termin, może się opóźnić nawet o kilka dni, kiedy np. w Polsce wypadnie długi weekend czy w Wielkiej Brytanii tzw. bank holiday.

ad.3.

Negocjując kontrakt z cudzoziemcami nie można pozwolić sobie na priorytetowe traktowanie przepisów prawnych własnego państwa i ignorowanie norm prawnych obowiązujących w kraju naszego partnera. Powszechną praktyką jest przygotowywanie porozumienia przednegocjacyjnego zawierającego wszelkie kwestie i niuanse, mogące prowadzić do ewentualnych rozbieżności i problemów w kwestii najpierw podpisania, a następnie realizacji kontraktu.

Może Cię zainteresować:

negocjatorzy międzynarodowi – 10 typów

Dodaj komentarz