Zmiana składu zespołu negocjacyjnego

Zmiana składu zespołu negocjacyjnego

Negocjacje w praktyce

 

Jeśli prowadzimy negocjacje w pojedynkę, nie ma takiego problemu jak zmiana składu zespołu negocjacyjnego. Tyle, że rzadko w długich, skomplikowanych i poważnych (pod względem wartości) procesach występuje pojedyncza reprezentacja.

 

Zmiana składu zespołu negocjacyjnego

Wynegocjowanie kompleksowej umowy może trwać bardzo długo. Złożone projekty i kontrakty międzynarodowe czasem negocjuje się nawet kilka lat. Zmiana członka lub członków ekipy negocjacyjnej nie powinna zatem nikogo dziwić. Na przełomie miesięcy może dość do różnych zdarzeń typu choroba, zmiana zakresu obowiązków, odejście z zajmowanego stanowiska, itp.

Oczywiście zamiana uczestników negocjacji może być też zabiegiem celowym. Taki manewr służy przedłużeniu procesu. Każdy nowy członek ekipy negocjacyjnej musi zostać bowiem wdrożony w dotychczasowe ustalenia. Jeśli jest to postać umocowana wysoko w hierarchii, to nierzadko pewne uzgodnienia po raz kolejny trafiają pod dyskusję.

 

Nie jesteśmy w stanie uchronić się przed zmianami w składzie zespołu negocjacyjnego, ale możemy podjąć działania łagodzące skutki ewentualnych podmianek.

  1. Sporządzajmy notatki z każdego spotkania / każdej rozmowy i dystrybuujmy je, każdorazowo prosząc drugą stronę o potwierdzenie spisanych ustaleń. W przypadku pojawienia się kogoś nowego będziemy odnosić się do ostatnich, najbardziej aktualnych ustaleń.
  2. Bądźmy wyposażeni w komplet dokumentów towarzyszących. Tak byśmy mieli pod ręką materiały na wypadek gdyby nowy członek grupy odwoływał się do swojej niewiedzy i próbował w ten sposób odsunąć w czasie jakieś decyzje.
  3. Sprawdźmy/zweryfikujmy/postarajmy się poznać w miarę możliwości każdego członka negocjującej ekipy. Człowiek, który podczas pierwszych spotkań swoją aktywność ogranicza do robienia notatek, może po zmianach wyrosnąć na negocjatora prowadzącego. Dobrze będzie zatem coś o nim wiedzieć.
  4. Uzbrójmy się w cierpliwość. Obrażanie się czy chociażby okazywanie zniecierpliwienia w odpowiedzi na zmiany personalne w zespole negocjującym nie jest profesjonalne.

 

Może Cię zainteresować:

zespół negocjacyjny