Malta kontra Wielka Brytania – negocjacje
Ta historia to książkowy wprost przykład negocjacji małego z wielkim, gdzie większość z nas obstawiłaby, że mały (Malta) nie ma żadnych szans w starciu z wielkim (Wielka Brytania). Dziś kilka słów w temacie: Malta kontra Wielka Brytania – negocjacje
Malta kontra Wielka Brytania – negocjacje
małego z wielkim
Wielki Port (ang. Grand Harbour) to port znajdujący się we wschodniej części maltańskiego wybrzeża. Już w XVI wieku powstały tam pierwsze umocnienia później zwane Fort St Angelo. Brytyjczycy przejęli fort w XIX wieku, a od 1912 do 1979 roku służył im jako siedziba Floty Morza Śródziemnego.
W roku 1970 Malta zwróciła się do Wielkiej Brytanii z inicjatywą podwyższenia opłat, jakie ta płaciła za dzierżawę fortu. Brytyjczycy odmówili. Rząd Malty postarał się, by o sprawie dowiedzieli się wszyscy członkowie NATO. Poinformowano ich, że jeśli pertraktacje w sprawie podwyższenia odpłat nie przyniosą satysfakcjonującego dla Maltańczyków rozstrzygnięcia, wyspa zaproponuje dzierżawę bazy Związkowi Radzieckiemu. Na taki scenariusz NATO nie mogło sobie pozwolić, zatem wymogło na Brytyjczykach zgodę na podwyższone opłaty.
Historyczne negocjacje Malta kontra Wielka Brytania
to przykład negocjowania małego kraju z większym i znacznie potężniejszym państwem.
- umiejętne przeprowadzenie rokowań,
- posiadanie dobrej alternatywy na wypadek niepowodzenia,
- pomocny kontekst polityczny
sprawiały, że Malta odniosła sukces w tych negocjacjach.