Papież Franciszek cichym mediatorem

Sławni ludzie i ciekawostki

Papież Franciszek cichym mediatorem

Niewielu ma świadomość, jaką rolę odegrał papież Franciszek w trwających ponad półtora roku negocjacjach pomiędzy Stanami Zjednoczonymi a Kubą.

Otóż 17 grudnia 2014 roku świat został zaskoczony informacją, iż Stany Zjednoczone zamierzają rozpocząć negocjacje z Kubą w celu przywrócenia pełnych stosunków dyplomatycznych pomiędzy dwoma krajami. To była oficjalna wiadomość, jednak proces przygotowawczy, jak się okazało, został zainicjowany przez samego papieża i  rozpoczął się dużo wcześniej.

Ówczesny prezydent USA Barack Obama odwiedził Watykan w marcu 2014 r. Wtedy ponoć Franciszek mocno naciskał na Obamę, by ten zapoczątkował nową erę w stosunkach pomiędzy dwoma skonfliktowanymi krajami. Papież odniósł się m.in. do trudnej sytuacji Alana Grossa, amerykańskiego przedsiębiorcy z branży internetowej, który w grudniu 2009 roku został aresztowany i oskarżony o zbrodnie przeciwko państwu kubańskiemu za dostarczanie sprzętu satelitarnego i komputerowego bez zezwoleń wymaganych przez miejscowe przepisy.

Papież rozpoczął proces od przesyłania korespondencji pomiędzy głowami obu państw, a w październiku 2014 r. w Watykanie zorganizował rozmowy między Stanami Zjednoczonymi a delegacjami kubańskimi. Podczas tego spotkania, zgodnie z informacjami CNN, obie strony omówiły niektóre kwestie dotyczące nowej polityki handlowej Stanów Zjednoczonych wobec Kuby oraz przedyskutowały sprawę uwolnienia Grossa.
Alan Gross został zwolniony z kubańskiego więzienia i poleciał do Stanów Zjednoczonych 17 grudnia 2014 r. W ramach szerszej akcji Amerykanie wypuścili też trzech kubańskich szpiegów w zamian za swojego oficera wywiadu.

Był to niewątpliwie bardzo istotny element całej strategii negocjacyjnej, którego niezmiernie ważnym uczestnikiem był biskup Rzymu. Papież okazał się idealnym mediatorem. Zarówno reżim Castro, jak i administracja Obamy postrzegali Argentyńczyka jako osobę wiarygodną i bezstronną, mającą szczere intencje i głębokie zrozumienie sytuacji panującej w Ameryce Łacińskiej.

Dodaj komentarz