Renegocjacje
Renegocjacje
Najprościej rzecz ujmując renegocjacje to powrót do stołu negocjacyjnego już po sfinalizowaniu umowy.
Zazwyczaj występują w trzech sytuacjach:
-
po wygaśnięciu kontraktu i wtedy służą jego odnowieniu / przedłużeniu,
-
w trakcie trwania umowy i wówczas wynikają z potrzeby wprowadzenia zmian do poczynionych wcześniej ustaleń,
-
kwestii pozakontraktowych.
re.1.
Zazwyczaj takie rozmowy podejmuje się jeszcze przed wygaśnięciem obowiązującego kontraktu. Jeśli strony podchodzą do renegocjacji oznacza to, że chociaż częściowo są zadowolone z dotychczasowej współpracy i przewidują jej przedłużenie. W takim przypadku zazwyczaj łatwiej się negocjuje i prościej/szybiej osiaga się porozumienie. Oponenci znają swoje mocne i słabe strony, mają historię współopracy i są świadomi ryzyk.
re.2.
Tego typu weryfikacje kontraktu wynikają zazwyczaj ze zmian zachodzących w mikro- lub makrootoczeniu przedsiębiorstw i konieczności zareagowania na nie. Zmiany makro będą dotyczyć np. regulacji prawnych / zmian w przepisach czy zmian kursów walut. Zmiany w skali mikro będą natomiast mieć odzwierciedlenie w stosowanych w firmie technologiach.
Należy wtedy przejrzeć zapisy umowy w kontekście tych zmian i dokonać nowych uzgodnień.
Niekiedy ewentualność renegocjacji i zmian ustaleń umownych przewidziana jest już w kontrakcie. W umowach regulujących współpracę na przestrzeni wielu lat dla przykładu okresowe zmiany lub aktualizacje nie są niczym nadzwyczajnym. Zmianom mogą podlegać np. procesy produkcyjne, cenniki, zasoby wykorzystywane do realizacji uzgodnień. Niektóre z tych modyfikacji nie muszą być ujęte w umowie, inne zaś wymagają ujęcia formalnego – aneksu do umowy.
re.3.
Renegocjacje pozakontraktowe mogą dotyczyć na przykład kompleksowych kontraktów międzynarodowych łączących biznes z polityką. Wyobraźmy sobie, że inwestor otrzymał koncesję na wydobycie jakichś kopalin lub zapewnił sobie miejsce w specjalnej strefie ekonomicznej. Po pewnym czasie zgłaszają się do niego kooperanci wsparci niekiedy przez przedstawicieli rządu/samorządu i otwierają negocjacje dotyczące rozszerzenia (albo zawężenia) jego dotychczasowej działalności.
Doświadczeni negocjatorzy wiedzą, że żadna umowa nie jest podpisana na wieki. Przed jej parafowaniem należy oszacować ewentualne ryzyko renegocjacji a raczej zmian w kontraktcie, będących wynikiem ponownych negocjacji. Jeśli koszty naszego kontrahenta wynikające z odstąpienia od kontraktu i uciążliwość wynikająca z zerwania współpracy będą niższe niźli koszty realizacji kontraktu w obowiązującej formie, to ryzyko renegocjacji umowy jest znaczne.
Dlatego też można się tu odwołać do medoty win-win. W sytuacji narzucenia przez stronę dominującą pewnych rozwiązań i przy braku satysfakcji z umowy strony słabszej, strona ta przy sprzyjającyh dla siebie okolicznośćiach podda wątpliwość sens kontynuowania współpracy i zechce albo umowę renegocjować albo ją zakończyć.
Może Cię zainteresować: