Uczenie się, adaptacja, wpływ

Uczenie się, adaptacja, wpływ

Aspekty psychologiczne

 

Negocjator, nawet ten najlepszy, nie może zaprzestać uczenia się. Negocjacje to dziedzina, która się ciągle rozwija, czerpiąc z innych obszarów naukowych. Dziś rozważania w temacie: Uczenie się, adaptacja, wpływ

 

Uczenie się, adaptacja, wpływ

  1. Szybkie uczenie się

  2. Adaptacja

  3. Umiejętność wpływu na swoich oponentów

to trzy ogromnie istotne dla negocjatora umiejętności.

 

re.1.

Sprawność w przyswajaniu wiedzy / szybkie uczenie się jest ważne w każdej dziedzinie. Negocjator, który jest w stanie szybko się uczyć, ma po prostu łatwiej.

Nie chodzi tu o kwestię tradycyjnej nauki, czyli np. przyswajania wiedzy z książek lub z kursów. Tu mam na myśli raczej uczenie się podczas procesu negocjacji, rozumiane jako “uczenie się osób”, z którymi przyszło nam negocjować. To  pilna obserwacja i natychmiastowe wyciąganie wniosków, które pomoże nam chociażby dostosować sposób komunikacji do typów naszych rozmówców.

Szybkie uczenie się obejmuje:

-> zrozumienie kwestii, które są przedmiotem dyskusji

-> interpretacja kontekstu

-> uzmysłowienie sobie relacji pomiędzy partnerami negocjacyjnymi

-> znajdywanie rozwiązań

 

re.2.

Zdolności adaptacyjne, czyli dostosowanie swojego zachowania do wymogów sytuacji daje negocjatorowi pewien komfort w pracy. To talent do właściwego interpretowania postaw, zachowań, wypowiedzi drugiej strony i dopasowywanie swojego stanowiska. Tak by wspólnie wypracować rozwiązanie do każdego z napotkanych w trakcie negocjacji problemów.

Łatwiej bowiem rozmawiać, wymieniać się poglądami, dokonywać wspólnych ustaleń, kiedy nie ma przeszkód typu “dziwne” zachowania. A owe dziwne zachowania nie pozwalające się nam zrozumieć i dogadać, najczęściej wypływają z różnic kulturowych.

 

re.3.

Umiejętność wywierania wpływu to talent do przekonania innych do własnego zdania, bez użycia szantażu czy manipulacji. Pomoże on negocjatorowi (bez uciekania się do zachowań nieetyczych) osiągnąć wyznaczony cel.

Sedno tego leży w odpowiedniej i umiejętnej komunikacji oraz zrozumieniu drugiej strony. Ważne jest, by uświadomić sobie granicę pomiędzy perswazją, a manipulacją i by wystrzegać się nieetycznych zachowań.

To predyspozycje do wpływania na innych. Niektórzy nazwą to umiejętnością manipulowania, inni przekonywania do swoich racji. Ja odczytuję to jako talent do budowania relacji i angażowania swoich oponentów w taki sposób, by skłonni byli podążać drogą jaką im wskażemy.

 

Uczenie się, adaptacja, wpływ

to nie jedyne umiejętności, jakie winien posiąść negocjator.

Po cały zestaw kwalifikacji zapraszam do innych wpisów:

negocjator – umiejętności

atrybuty dobrego negocjatora

 

 

Dodaj komentarz