Negocjacje pokojowe - specyfika

Negocjacje pokojowe – specyfika

Negocjacje międzynarodowe

 

Negocjacje pokojowe, zwane też rokowaniami to rozmowy na wysokim szczeblu, w których uczestniczą zazwyczaj przedstawiciele różnych państw (lub narodów) próbujący nie dopuścić do konfliktu zbrojnego albo też trwający konflikt zakończyć. Dzisiaj wpis w temacie “Negocjacje pokojowe – specyfika”

 

Negocjacje pokojowe – specyfika

Negocjacje pokojowe różnią się kilkoma ważnymi aspektami od negocjacji biznesowych. Są to:

  • zabiegi dot. zawieszenia broni przed rozpoczęciem rozmów
  • poważne podejście do kwestii bezpieczeństwa uczestników
  • ostrożność w wyborze czasu, miejsca, a nawet menu
  • specyfika uczestników

Często na czas rokowań pokojowych zawiesza się działania wojenne stron zaangażowanych w konflikt. Jest to zatem kwestia do uzgodnienia jeszcze przed rozpoczęciem rozmów pokojowych.

Następnie bardzo dokładnie wybiera się miejsce negocjacji. Nie chodzi tu tylko o kraj (zazwyczaj neutralny) względem konfliktu ale też miasto i konkretne miejsce (budynek). W grę wchodzi tu bezpieczeństwo uczestników procesu.

Przekłada się też uwagę do wybrania odpowiedniego czasu na rokowania.

Poważnie rozważa się wszelkie kwestie logistyczne, takie jak noclegi czy dojazd uczestników, a nawet użyte środki transportu.

Ostrożnie dobiera się menu, jeśli w ramach spotkania przewidziana jest przerwa na lunch, obiad czy kolację. Chodzi o to by nie zaserwować jedzenia, którego nie chcieliby lub nie mogliby spożywać uczestnicy.

W rokowaniach pokojowych biorą udział politycy, dyplomaci, wojskowi. Nazywa się ich mężami stanu a same rozmowy rokowaniami czy pertraktacjami.

Najistotniejszą różnicą jest to, że negocjacjach pokojowych na szali jest wartość najwyższa, a mianowicie ludzkie życie.

 

Może Cię zainteresować:

kobiety w negocjacjach pokojowych

 

 

 

 

 

Dodaj komentarz